wtorek, 14 lutego 2017

5 zaburzeń seksualnych, o których wiesz za mało.

Każdy z nas jest stworzony do kochania i bycia kochanym. Niestety emocje to bardzo skomplikowany temat i łatwo się w tym wszystkim pogubić. A kiedy już zabłądzimy, w naszych głowach coś zaczyna się psuć, a wtedy o normalną miłość już coraz trudniej. Dowiedz się czym są: erotomania, oziębłość seksualna, seksomnia, narcyzm i uzależnienie od masturbacji. 

Zdjęcia: Monika Szymkowska (Mondzioletta)


1. Erotomania

Jest to zaburzenie związane z podwyższonym poziomem libido, czyli siły popędu seksualnego. Przejawiać się to może w nadzwyczajnej częstotliwości i różnorodności aktywności seksualnej, a także rzadkiej sprawności intymnej. W skrajnych przypadkach powoduje męczące, długotrwałe erekcje, wynikające nawet z najmniejszych pobudek. Zwykły stosunek płciowy z jednym lub wieloma partnerami nie zaspokaja wystarczająco, w związku z tym często pojawiają się zachowania perwersyjne. Erotoman przez swój zwiększony popęd oddaje się chorobliwej masturbacji lub urządza grupowy seks. To zaburzenie u kobiet nazywane jest nimfomanią, u mężczyzn satyryzmem. Oprócz nadmiernych potrzeb fizycznych erotomania może wiązać się z poczuciem niższości, niepewności oraz braku wiary we własne możliwości "łóżkowe". Za tym idzie potrzeba ciągłego sprawdzania się i testowania własnego ciała. Erotomania może być także objawem innych schorzeń psychicznych: stanów maniakalnych, schizofrenii, a także zaburzeń hormonalnych czy odurzenia kokainą lub heroiną. 


2. Oziębłość seksualna

Kontakt seksualny dwojga ludzi jest silnie związane z potrzebą oddania się drugiej osobie. To właśnie w wyniku tego "brania" i "dawania", poprzedzonego pożądaniem, człowiek jest w stanie osiągnąć satysfakcję i zaspokojenie potrzeb. Oziębłość seksualna, w wyniku obniżonego libido, przejawia się brakiem potrzeby bliskości, brakiem odpowiednich reakcji podczas kontaktu z bodźcami seksualnymi oraz brakiem napięcia seksualnego. Ostatecznie taka osobna nie odczuwa też satysfakcji emocjonalnej i zamyka się w sobie. Problem ten dotyczy raczej kobiet, gdyż rzadko pojawia się w tak silnej postaci, aby uprzykrzać życie intymne mężczyzny. W przypadku kobiet objawy niekoniecznie wiążą się z odczuwaniem cierpienia, a zazwyczaj się po prostu niezauważane z powodu braku świadomości istnienia takiego schodzenia. W efekcie buduje się poczucie wstydu podczas kontaktów łóżkowych, a także niechęć w poruszaniu tematów związanych z seksem. Wtedy też stosunek ze stałym partnerem, z którym mamy więzi emocjonalne, stosunek płciowy staje się jedynie przykrym obowiązkiem, pozbawionym przyjemności. Często osoby homoseksualne, nieświadome swoich skłonności, są oziębłe podczas stosunków heteroseksualnych, mimo że przebiegają one prawidłowo. 

Zdjęcia: Monika Szymkowska (Mondzioletta)


3. Seksomnia 

Jest to choroba, która została zdefiniowana dość niedawno. Seksomnia to zaburzenie snu, które objawia się podobnie jak lunatykowanie, jednak przejawiana aktywność jest nieco inna. Mianowice jest ona ściśle związana z pobudzeniem seksualnym. Jej przejawy są różne: od obscenicznych wypowiedzi, wyznań miłosnych, przez ruchy ciała o charakterze seksualnym, masturbację, pieszczoty, aż do pełnego stosunku z partnerem. Epizody seksomnii trwają około 30 minut, a wykazywana aktywność zazwyczaj powtarza się podczas każdego z nich. Zachowania te są często bardziej agresywne niż w trakcie świadomych aktów miłości. Na tym jednak się nie kończy. Dla tego zaburzenia charakterystyczna jest poranna amnezja lub jedynie niejasne przebłyski nocnych wydarzeń. Osoby, które cierpią na to ten typ zakłóceń snu, często są oskarżane o molestowanie, a nawet o gwałt, przy czym same czują wstyd, poczucie winy czy depresję. Niestety panuje niska świadomość tego zjawiska społeczna, ale także wśród lekarzy. Jeśli uważasz, że możesz być ofiarą seksomnii koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.


4. Narcyzm

Jest jeden z fetyszyzmów, związany z... samouwielbieniem. Już chyba nie muszę tłumaczyć skąd wzięła się nazwa tej dewiacji. Narcyzm seksualny jest traktowaniem własnego ciała jako fetyszu, ale także wiąże się z podziwianiem cech psychiki. Dla takich osób miłość czy pożądanie ze strony partnera jest potwierdzeniem ich atrakcyjności. Narcyz wiąże się z osobą, która wyraźnie wyraża podziw nad jego osobą i przez to odczuwa silne emocje wiążące go z drugą osobą. Również orgazm osiągany przez partnera jest aktem uznania urody i wartości osoby narcystycznej. Narcyzm może prowadzić do podziwiania swojego ciała w odbiciu lustrzanym i taktowania go, jako innej, rzeczywistej osoby. Podczas takich zachowań orgazm osiągany jest często w trakcie pocałunku z własnym odbiciem lustrzanym. Zaburzenie to można traktować jak nieprawidłowość rozwojową, polegające na niewystarczającym rozwinięciu zdolności do pokochania drugiej osoby. 

Zdjęcia: Monika Szymkowska (Mondzioletta)


5. Uzależnienie od masturbacji

Uzależnić można się od alkoholu, narkotyków, ale i od mniej groźnie brzmiących przyjemności jak kawa, czekolada czy... masturbacja. Teraz czas na kilka słów o tej ostatniej. Kiedyś czytając czasopismo dla nastolatków natknąłem się na artykuł, który mówił, że warto się onanizować, żeby dobrze poznać swoje ciało i jego reakcje na pewne bodźce. Nikt nie wspomniał o tym, że może to nieść ze sobą pewne zagrożenia zagrożenia. Nawyk bardzo częstej masturbacji może prowadzić do zmniejszonej potencji, zaburzeń orgazmu oraz innych nieprawidłowości, także związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie - izolacja od ludzi, zamknięcie się w sobie, samotność. Osoba uzależniona często przestaje szukać możliwości rozwoju oraz zadowolenia z innych dziedzin życia, niedotyczących sfery seksualnej. Samogwałt jest tematem bagatelizowanym i często sprowadzanym do poziomu żartu, z drugiej strony bardzo delikatnym i wstydliwym. Jeśli ktoś popada w ten nałóg powinien zgłosić się do psychologa lub seksuologa, gdyż podobnie jak w przypadku innych uzależnień, może on kryć za sobą inne problemy, rozładowywane poprzez osiąganie orgazmu.



Każdy z wyżej opisanych problemów jest ściśle związany z emocjami, jakie odczuwa każdy człowiek. Jeśli uważasz, że któryś z powyższych przypadków może dotyczyć Ciebie, udaj się do lekarza lub psychologa, a na pewno, ktoś pomoże Ci rozwiązać ten dręczący problem. 

Xsiąże M.



2 komentarze:

  1. Nie mogę się doczekać następnego postu ! #sohot

    OdpowiedzUsuń
  2. Idealny prezent na Walentynki <3

    OdpowiedzUsuń